O chytrém zahradníkovi, aneb jak dosáhnout harmonické přírodní zahrady.

Díl první

Úvodem bych Vám všem, kteří jste duší zahradníci, chtěla poděkovat za obrovský kus práce, kterou už pro přírodu děláte. Vaše činnost se na stavu planety (stav půdy a humusu, zachycování vodních srážek, zachovávání původních přírodních druhů…) projevuje omnoho více, než si většina z Vás uvědomuje. Žádná ekologická nadnárodní organizace nedokáže takové věci, jako tisíce zahradníků každodenně přetvářejících svoje sny v dílo přírodní.

Máme obrovský potenciál, někdy si ale potřebujeme vzpomenout na přírodní principy, aby naše síla mohla být využita pro přírodu a i pro nás co nejlépe. Pokusím se Vám zde některé věci, které jsem i já musela znovu objevit (nebo je zrovna objevuji) ve zkratce ukázat.

Nejprve bychom si měli vysvětlit, co je to přírodní zahrada.

Je to vlastně přírodní prostředí živých organizmů (rostlin, živočichů,… čeho všeho ještě, to si vysvětlíme později), které vzniklo za spolupráce přírody a člověka tak, aby bylo ku prospěchu jak přírodě, tak i člověku. Člověk zde s přírodou nebojuje (nebojuje proti plevelům, škůdcům…), protože to nepotřebuje. Pečlivým pozorováním přírody a uplatněním přírodních zákonů, dokáže zahradu navrhnout tak, aby si jeho požadavek příroda uskutečnila sama, s co nejmenším úsilím uvedeného zahradníka. Budeme mu říkat „líný zahradník“, protože oproti normálnímu zahradníkovi se vysílí omnoho méně a výsledek bude mnohem lepší.

Takže základní pravidlo je: NEBOJUJTE S PŘÍRODOU – už z principu nemůžete vyhrát, ale POZORUJTE A PŘEMÝŠLEJTE, jak Váš uvedený problém řeší samotná příroda - nemohu to nějak využít u sebe na své zahradě, aby to šlo samo, bez mého úsilí?

Teď už víte vše podstatné, mohli bychom zakončit naši rozpravu o zahradě, ale chápu, že chcete příklady. Všechny následující věty už budou o konkrétních příkladech.

Abych Vás navnadila, tak Vám řeknu, o čem si budeme v příštích dílech povídat.

Bude to např. o plevelu. Pokusím se Vám ukázat, jak je užitečný a nakonec ho možná budete mít i rádi (nastanou totiž časy na Vaší zahrádce, že pampeliška tam bude ohrožený druh a vymizí sama – všimli jste si, že na klasické louce, která není poškozená rytím, ji téměř vůbec nenajdete?)

Budeme si povídat jak a proč neřezat ovocné stromy – nebudete muset řešit, kdy a kterou větev uříznout.

Ukážeme si spousty hezkých, pro přírodu důležitých a hlavně jedlých stromů a keřů – proč je nemít, když jsou hezké a navíc plodí bez našeho přičinění (jsou velice nenáročné a levné, ještě na nich i ušetříme).

Řekneme si jak udělat zeleninový záhon bez plevele - takzvanou zeleninovou permakulturu.

Dále se dozvíte něco o základních pravidlech designu na zahradě, abychom byli schopni si zahradu navrhnout sami. Věřte mi, není to tak těžké, jak se Vás mnozí snaží přesvědčit. Navíc budete mít ze zahrady úplně jinou radost a nebude to ani náročnější než od architekta (samozřejmě budete-li souhlasit s přírodní zahradou) a hlavně Vás to začne bavit.

Řekneme si něco o mulčování, mykorhize, spolupráci různých rostlin a živočichů a mnoho jiného – záleží to jen na Vás a možnostech časopisu.

Výsledkem bude Vaše krásná zahrada, která se stará sama o sebe a navíc ještě i o Vás. K údržbě Vás téměř nepotřebuje (samozřejmě kromě prvních let po založení než povyroste). Takovou, která je nádherná a nechce po Vás žádné peníze na údržbu. Zahradu, která kvete, plodí a voní zdravě úplně sama a ještě Vás naplní pocitem uspokojení. Bude úplně jiná než všechny okolo, a nejenom vy, ale i zvířátka se k Vám budou velice rádi vracet.

Mým heslem je: „Ať máte jakýkoli problém, všechno lze vyřešit na zahradě. Kdyby každý měl zahradu (alespoň miniaturní) a mohl na ní jen tak pobýt a kochat se, ubylo by nám mnoho problémů.

Na závěr ještě něco o mně.

Jmenuji se Adriána, bydlím s rodinou v jihočeské vesnici pod hrází rybníka a nemám žádné zemědělské vzdělání - jen zkušenosti (už od mala, rodiče měli hospodářství – krávy, kozy …). Moje cesta návratu k přírodě nebyla jednoduchá, ale dnes vlastníme malou zahradu, kde zkouším různé experimenty. Snažím se v oblasti přírodních zahrad neustále vzdělávat a mám také absolvovaný kurz permakulturního (přírodního) designu. Myslím si, že to co napíši v následujících článcích, se mnohým odborníkům - zahradníkům nemusí zdát možné, ale většinu věcí mám osobně odzkoušeno a to, co nebylo odzkoušeno mnou, ale někým jiným tak to vždy označím (v každém případě se jedná o odzkoušené věci).

Těším se na Vás a věřím, že to bude i pro mne zajímavá zkušenost a všichni se něco naučíme.