RECEPTY NA NEMOCI I K JÍDLU

více informací naleznete na  samouzdraveni.cz

Byla jsem požádána, abych uveřejnila pár svých osvěčených receptů, jak si pomoci v případě nemocí a mnozí mne žádají i o nějaké zdravé recepty (nejčastěji na buchtu bez cukru případně i vajec - budete překvapeni, jak je jednoduchá a dobrá, a na výrobu kvásku). Takže zde najdete moje osvěčené rady a recepty.

Jako první bych chtěla zmínit výrobu adsorbčního uhlí, pak bude recept na buchtu bez cukru a vajec, bezlepkovou pudingovou buchtu, dále pomoc při vysoké horečce a brzy doplním jak rychle ráno uvařit kaši.

 

1.ADSORPČNÍ UHLÍ

V naší rodině se používá léta na průjmy a menší otravy.

Využiji napsaného textu od paní Jitky Kubečkové velice šikovné paní, která má poradnu na poliklinice v Českém Krumlově některé informace byly i pro mne nové.Takže:

    Mnohé staré metody léčení vycházejí z módy ne proto, že by byly neúčinné, ale proto, že jejich používání vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Tyto způsoby léčení vyžadují dostatečný stupeň námahy, kterou většina lidí není ochotná podstoupit. Každá domácnost by měla mít po ruce adsorpční uhlí (u nás jsme spíše zvyklí na živočišné uhlí) jako protijed při otrávení a jako čistící prostředek během infekcí a různých metabolických poruch. Konzumace adsorpčního uhlí ústy je účinná jako prevence proti mnohým střevním infekcím.
    Adsorp. uhlí je bezkonkurenční čistící prostředek a pomocník při léčení těla. Zrníčka tohoto uhlí mají mnoho štěrbin a ploch sloužících na adsorpci látek, plynů, cizích proteinů, tělesného odpadu, chemických látek a léků různého druhu, což z něj činí silného pomocníka čistícího aparátu těla. Celková plocha všech částeček nacházejících se v malé kostce adsorp. uhlí se stranou 1 cm je 1000m˛! Z ekonomického i medicínského hlediska je použití adsorp. uhlí téměř tak univerzální jako použití vody v hydroterapii. Oba druhy léčby jsou volně použitelné. Je možné použít ho vnitřně i vnějšně a to při celé škále poruch od včelího bodnutí až po metabolické potíže jako je např. novorozenecká žloutenka nebo alergické reakce na jedovaté rostliny.
    
Látky, ze kterých se adsorpční uhlí vyrábí
    Různé druhy adsorp. uhlí vyrobené z rostlinného materiálu, např. dřevo nebo uhlí, obsahují asi 90% uhlíku. Naproti tomu uhlí ze zvířecích kostí obsahuje asi jen 11% uhlíku. Živočišné uhlí je velmi účinné při odbarvování roztoků a pro tento účel se často používá v cukrovarnickém průmyslu.
    Aktivované adsorp. uhlí se vyrábí regulovaným spalováním dřeva nebo kostí, potom je při zvýšené teplotě vystavené oxidujícímu plynu (např. páře nebo vzduchu). Takový proces zvyšuje adsorpční účinnost tohoto uhlí. Vytváří totiž rozsáhlou vnitřní síť drobných pórů. Proces aktivace byl objeven na přelomu 19. a 20. století, ale adsorpční uhlí bylo již známé jako léčivý prostředek mnohem dříve. Adsorp. uhlí skladujte ve vzduchotěsných nádobách, aby neadsorbovalo plyny z ovzduší a tak se neznehodnotilo.
    Tablety, které se většinou prodávají v lékárnách jsou v porovnání s jemně drceným uhlím asi o polovinu méně účinné. Tableta s celkovou hmotností 0,44g má jen 0,33g adsorp. uhlí, zbytek je škrob a jiné látky použité na stmelení tablety. Účinnost tablet můžete zvýšit tím, že je před polknutím dojemna rozkoušete.
    Dřevěné uhlí prodávané v drogeriích na grilování není vhodným zdrojem na výrobu adsorp. uhlí, protože při jeho výrobě se používají nežádoucí druhy výplňového materiálu a chemické látky zabezpečující rychlé zapálení.

Všeobecné vlastnosti
    Adsorp. uhlí se používá proti zápachu ve vzduchu i vodě, na odstranění oxidu uhličitého ze vzduchu v ponorkách, na filtrování jedů v plynových maskách, při výrobě léků a při barvení cukrárenských výrobků. Ve skleničce na poličce, v lednici v troubě nebo ve skříňce bude adsorbovat nejrůznější pachy, včetně těch po starém tuku. Odstraňuje zápachy ze sádry, z kožních vředů i z trávicích plynů. Používá se i jako cigaretový filtr. Uhlí se používá i na odstraňování toxinů z krve při jaterních a ledvinových chorobách a to jak vnitřně, tak i vnějšně formou obkladů nebo koupelí.
    Při použití tohoto léku neexistují žádné známé kontraindikace, kromě zjištění iritace střeva u některých zánětlivých procesů velmi citlivých osob. Žádné alergie na tento prostředek nebyly zjištěny.

Výroba adsorbčního uhlí
1. ZPŮSOB:

V krbu přez noc zatopit tvrdým dřevem a stáhnout všechny průduchy na minimum. Ráno zbylé uhlíky vyndat, spařit (aktivovat horkou vodou) a uhlí rozdrtit a dosušit v troubě na max. teplotě. Uložit v uzavřené nádobě.

2. ZPŮSOB:

Vykopat jámu, naložit do ní tvrdé dřevo a zapálit. Až bude dostatečně hořet, tak přikrýt travními drny a nechat dohořet. Pak aktivovat horkou vodou a rozdrtit a dosušit v troubě na max. teplotě. Uložit v uzavřené nádobě.


Reakce adsorpčního uhlí v trávicím traktu
    Adsorp. uhlí   dosáhne  maximální  rychlost    adsorpce  velmi  rychle – až  do 1 minuty     . V hustých nebo viskózních tekutinách, jako jsou střevní nebo žaludeční šťávy se adsorpce může trochu opozdit, i tak však působí velmi rychle. Adsorp. uhlí tvoří s toxickými látkami pevný a stabilní komplex, toxiny se dále neštěpí a nepostupují do trávicího traktu, aby potom přešly do krve. Toto uhlí neadsorbuje živiny, nezpůsobuje jejich ztrátu.
    Použití adsorp.uhlí je velmi účinnou a snadnou metodou léčby otravy, mnohem účinnější než vypumpování žaludku. V uzavřené nádobě může udržet svou účinnost až na neurčitou dobu, je možné ho bezpečně použít i doma. Aktivované adsorp.uhlí člověk velmi dobře snáší, dokonce i v množství 100g (asi třičtvrtě šálku jemně rozdrceného prášku!) a na jeho použití při akutních otravách neexistují žádné známé kontraindikace. Účinkuje okamžitě a bezpečně,  mohou ho podávat i neprofesionálové. Malým dětem a dětem v kojeneckém věku je možné dát práškové aktivované uhlí v podobě řídké kaše. Při požití dostatečného množství uhlí neexistuje téměř žádná pravděpodobnost přemístění adsorbované látky z uhlí do trávicího traktu.

Recepty:

1. Odstátá dynamizovaná voda: 1 polévková  lžíce   aktivního   uhlí   se   rozmíchá  se  čtyřmi
sklenicemi vody. Nechá se odstát. Čistá voda se slije. Může se pít podle libosti.
2. Aktivní uhlí  se lněným  semínkem: 3  polévkové   lžíce   lněného   semínka   (rozemletého),
1 polévková lžíce uhlí,  sklenice vody. Vše  smíchejte a   uveďte   do varu,  až směs zhoustne.
Používejte na obklady.

Způsoby použití aktivního uhlí v naléhavých případech:

Požití jedu – Pacient   polkne  2 polévkové lžíce uhlí   rozmíchané   ve sklenici  studené vody.
Po 3–5ti minutách vyprovokujte zvracení, není-li ovšem polknutý jed kyselina, žíravina, petrolej nebo jiná látka, která může způsobit křeče. Celý postup opakujte 3ҳ. Aplikujte další dávku uhlí, kterou necháte projít trávicími cestami. Uhlí může pohltit jed, který již prošel žaludkem.

Průjem – Podávejte po 4-8 mi hodinách 2 polévkové lžíce uhlí ve sklenici studené vody tak dlouho, dokud se nepodaří dostat průjem pod kontrolu. V případě, že se žádaný výsledek nedostaví, kontaktujte lékaře (zvláště jedná-li se o malé dítě).
Při těžkém průjmovém onemocnění dětí i dospělých rozmixujte čtvrt šálku uhlí do dvou a čtvrt litru vody. Nechte vodu odstát, až se uhlí usadí. Čistou tekutinu slijte a pijte podle libosti. Tento způsob je zvláště vhodný pro malé děti, které mohou pít z kojenecké lahve.
 

 

2. Základ buchty bez cukru a vajec (je možné neustále obměňovat, dle možností co máme doma).

Nemusíte uvedená množství striktně dodržovat, je to pouze orientační, aby jste ze začátku věděli, jak začít, ale je úplně jedno jestli tam bude 250g mouky nebo 350g. I suroviny a mouky můžete libovolně měnit, alespoň je buchta pokaždé jiná.

 

Asi 300g jemné celozrnné mouky, 100g rozinek, 6 lžic oleje, 1 lžice skořice, lžíce sody, špetka soli  - to tam dávám vždy +

+ asi 400g (aronií, nebo jablek, nebo mrkve, nebo červené řepy - pro začátek klidně řepy méně, někomu by nemusela hned chutnat, ale je výtečně sladká, můžete uvedené suroviny i kombinovat dohromady)

+ asi 100g oříšků,nebo kokosu, nebo máku nebo jejich kombinace nebo nic z toho

+ asi lžíce kakaa, nebo melty - ani jedno nemusí být, ale nám to v buchtě chutná

+ z koření navíc někdy přidávám 3 kuličky drceného jalovce, nebo malinko sušené máty - můžete vyzkoušet jakékoli své oblíbené.

+ Kdo nemůže vajíčka, tak tady přidá už jen vodu a to tolik, aby po rozmíchání mělo těsto bábovkovou konzistenci, kdo chce přidat vajíčka může kolik uzná za vhodné 1 - 4ks, buď celá nebo žloutky a sníh a pak vodu (aby po rozmíchání mělo těsto bábovkovou konzistenci). Peče se při teplotě 180°C 35-45min.

Doporučuji sypké suroviny dobře promíchat samostatně a pak přidat ty tekoucí. Někdy přidávám do buchty i hotové kaše, co nám zbydou od snídaně (ovesná, jahelná, kukuřičná... co dům dá). Buchtu připravíte velice rychle a vždy se povede, jen není tak vysoká jako klasické buchty. Pro začátečníky v omezování cukru je možné buchtu potřít malou vrstvou džemu.

 

3. Bezlepková pudingová buchta (piškot na způsob sachr dortu)

 

4 pudingy (nejlépe kakaové, aby připomínal piškot na sachr dort, ale můžou být i vanilkové), 4 vejce, 200ml oleje, 100g cukru, 50g nějaké bezlepkové mouky např. amarantové, sojové, pohankové nebo rýžové, je vhodné přidat cca 30g strouhaného kokosu, 1 kypřící prášek a špetku soli.

Všechny suché suroviny kromě cukru smícháme dohromady. Vyšleháme žloudky s olejem a cukrem a zvlášť sníh z bílků (já už míchám celé vajíčka s olejem a cukrem dohromady na robotu a nevidím rozdíl). Vytvoříme hmotu, která má konzistenci jako bábovkové těsto (v případě, že po zapracování je těsto tužší, tak přilejeme trochu vody nebo oleje). Pečeme jako piškot.

Následná úprava piškotu je na Vaší fantazii (polévání čokoládou, promazaní marmeládou případně zdobení šlehačkou...)

 

 

4. Jak zvládati běžné infekční nemoci - horečku. Velice krásně o tom píše p. MUDr. Lebenhart, tak využiji jeho slova, abych to nemusela psát, a mám to léty odzkoušeno (je to velice levná metoda jak si pomoci a nebourat si imunitu).

MUDr. Tomáš Lebenhart
<https://www.facebook.com/pages/MUDr-Tom%C3%A1%C5%A1-Lebenhart/115832035098189>

Milí čtenáři. Vzhledem k zimnímu času, uvedu účinnou léčbu sezonních
infekcí a to bez škodlivé chemie.

Za prvé si uvědomte,že chemické léky (tzv.antipyretika),které srážejí
zvýšenou teplotu,vám uzdravení nijak nepřiblíží,ba naopak mohou pouze
zkomplikovat a prodloužit průběh nemoci. Horečka je totiž jedním
zpřirozených prostředků naší imunity. Při zvýšené tělesné teplotě
probíhají imunitní děje rychleji a efektivněji. Navíc, tak oblíbený
paracetamol (zvaný též pseudoefedrin) je jedovatý a zatěžuje detoxikační
orgány (játra,ledviny) a může poškodit bílé krvinky. Jeho použití je
naprosto nevhodné! Jde o léky jako Paralen,Panadol,Modafen,atd. Další
velmi oblíbený lék používaný běžně při teplotě a to i u kojenců (!!) je
ibuprofen(Nurofen,Brufen,..) Tato chemikálie je ještě toxičtější. Dle
mého názoru nemají tyto jedy žádné opodstatnění vléčbě horečnatých
stavů. Podlehli jsme (pacienti i lékaři) masivní reklamní kampani
farmakoprůmyslu.

Pokud chceme vysokou horečku (např. u kardiaků nebo malých dětí)
snížit,použijme přirozený postup -- tedy ochlazení. Ať již studené
zábaly a nebo vlažnou koupel. Uvedu tři homeopatické léky,které velmi
účinně a zároveň bez poškození organizmu sníží teplotu. Homeopatika
působí svou informací právě na imunitní systém,který pak začne pracovat
účinněji a inteligentněji. Základním homeopatikem pro začátek infekčních
nemocí je Aconitum. Osvědčila se mi síla léku 30. Možno použít i 15.
Tento lék působí pouze prvý den,pak už ne. Dokáže při včasném použití
přimět organizmus kuzdravení ještě týž den! Musí se bráti
opakovaně,třeba po půl hodině. Stačí cucat tři kuličky (to platí u všech
homeopatik). Další homeopatikum,které působí antipyreticky,je Belladona.
Zde používám sílu 9 nebo 15. Hodí se pro pokročilejší zánět
spocením,neklidem,bušením srdce a žízní. Tím třetím je Ferrum
phosphoricum (opět 9 či 15),jež pomáhá při horečkách,kdy je pacient
klidný,třeba si čte noviny..,nemá moc žízeň a nepotí se. Samosebou,podle
dalších příznaků (kašel,rýma,různé bolesti...)je možno přidati další
homeopatické léky. Takto se nemocný může uzdravit ve velmi krátké době a
jeho imunita je nemocí posílena! Nikoliv narušena,jak je tomu u
chemických přípravků.